Jak przechowywać węgiel aktywny?

Polacy rozsmakowali się w domowych nalewkach i wódkach smakowych. Coraz częściej podejmujemy wyzwanie stworzenia jeszcze lepszej nalewki, co oczywiście wiążę się z koniecznością przeprowadzenia właściwego procesu. W tym celu używamy węgla aktywnego, który dokładnie filtruje alkohol służący nam za bazę do stworzenia nalewki. Na rynku węgiel aktywny możemy kupić w dużych workach tak, aby móc go wykorzystać w przyszłości. Jak jednak przechowywać węgiel aktywny, żeby nie stracił swoich właściwości adsorpcyjnych?

Do właściwego i skutecznego przeprowadzenia procesu filtracji nastawu zaleca się wykorzystanie węgla aktywnego. Jest to substancja o doskonałych właściwościach adsorpcyjnych. Oznacza to, że węgiel posiada dużą zdolność wchłaniania różnego rodzaju niepożądanych substancji, w tym szkodliwych związków, jakie mogą znajdować się w naszym alkoholowym destylacie. Jeśli pozostawimy je nieusunięte, sprawia, że nasz trunek będzie posiadał wyraźnie przykry smak i aromat. Pozbędziemy się ich z pomocą węgla. Co jednak zrobić, jak po procesie zostaje nam jeszcze pół worka węgla? Czy przechowywać go jak dotychczas na sucho w worku, czy może przełożyć do słoika i zalać całość wodą i pozostawić? Jak długo można przechowywać tak zalany wodą węgiel, aby później nie zaszkodzić urobkowi? Odpowiadamy na te pytania.


Proces filtracji i co dalej?


Proces filtrowania alkoholu za pomocą węgla aktywnego zaczyna się od przepłakania substancji 2-3krotnie wrzątkiem przez sitko. Potem węgiel nadaje się bezpośrednio do wsypania do tuby filtracyjnej, co rozpoczyna proces filtracji alkoholu. W sytuacji, gdy nie posiadamy specjalnej tuby filtracyjnej, możemy zastąpić ją zwykłym słojem. Wtedy trzeba wlać do niego spirytus oraz odpowiadającą mu właściwą porcję węgla aktywnego. Przyjmuje się, że do skutecznego oczyszczenia 1 litra spirytusu potrzeba 50 gram. węgla aktywnego. Po zmieszaniu wszystkich substancji należy odstawić ciecz na 2 do 3 tygodni w ciemnym miejscu, raz na jakiś czas potrząsając słojem. Wadą tego sposobu jest czasochłonność, natomiast efekt końcowy jest taki sami, jak w przypadku wykorzystania tuby filtracyjnej. Choć zużyty już węgiel aktywny odznacza się gorszym smakiem filtrowanego destylatu, to jednak można go użyć ponownie. Dopiero jeśli przestanie nas satysfakcjonować, trzeba dosypać porcję świeżego węgla i można działać dalej. Jak jednak przechowywać taki węgiel? Otóż zalany wodą destylowaną lub demineralizowaną węgiel możemy trzymać w szczelnie zamkniętym słoiku przez dowolny okres czasu. Pamiętajmy jednak, że cały węgiel musi być przykryty, dzięki czemu unikniemy rozcieńczania alkoholu.


Przechowywanie na sucho


Węgiel na sucho możemy również przechowywać w szczelnych słoikach. Najlepiej wykorzystać te, w których były mało pachnące produkty, jak np. przecier pomidorowy, miód, czy jabłka prażone. Tak zabezpieczony węgiel możemy trzymać przez dowolny okres czasu, nawet 2 lata, bez obawy, że zmieni on swoje właściwości.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 541 546

E-mail: kontakt@kozuba.pl

O czym należy pamiętać przy produkcji alkoholu? Co jest niezbędne do jego wykonania w domu? Czy węgiel aktywny to dobry produkt filtrujący? Odpowiedzi na te inne pytania właśnie na naszej stronie!